ForumCała strona

Nawigacja

Aktualnie online

Gości online: 10

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 25,393
Najnowszy użytkownik: Assassin

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Odzyskaj hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

JazOOn
06.12.2024 23:45:46
Amen

Zbigniew@
17.11.2024 11:33:24
Nie ten grzeszy kto pije, ale ten, kto się nie upije.

JazOOn
16.11.2024 20:46:18
tja

Zbigniew@
15.11.2024 18:58:17
Kto pije, ten nie bije.

JazOOn
31.10.2024 20:49:47
Kto pije?

Pobierz nową wersję
Pobierz podręcznik
Zobacz inne oficjalne Supporty
Statystyki supportu
PHP-Fuson PL na Facebooku

RSS

Polecamy hosting SferaHost.pl

Zobacz temat

 Drukuj temat
O myleniu Crackera z Hakerem
Gander
Zdecydowanie za dużo osób myli pojęcia.

Haker:
(ang. hacker) - osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, m.in. z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).
Uważanie kogoś za hakera jest wśród innych hakerów i osób identyfikujących się z subkulturą hakerską wyrazem wielkiego szacunku.

Cracker:
(z ang., dosłownie łamacz) - osoba zajmująca się łamaniem zabezpieczeń komputerowych.
Obecnie słowo cracker używane jest także jako określenie osoby włamującej się na serwery w sposób niezgodny z prawem. Używanie go w tym kontekście propaguje społeczność hakerska, według której jednak stawianie znaku równości między hakerami, a włamywaczami sieciowymi (co jest w mediach praktyką nagminną), jest błędne.



Hakerem nazywać należy entuzjastów komputerowych, którzy mają dużą wiedzę, ale nie używają jej w celu szkodzenia innym.
Crackerzy z kolei to wszyscy ci, którzy łamią zabezpieczenia w celach niezgodnych z prawem.


Obaj się włamują ale hakerzy po to by się wykazać lub poinformować właściciela strony że ma dziury, natomiast crackerzy żeby zniszczyć, ukraść, itp





Zródło: Wikipedia
+ Cracker
+ Haker (slang komputerowy)
Edytowane przez Gander dnia 02.04.2007 16:10:48
 
gander.solutions
Wścibski Gość
Dodany dnia 23.12.2024 15:06:38
Pan Kontekstualny

Postów: n^x
Data rejestracji: Zawsze

Polecamy hosting SferaHost.pl
IP: localhost  
JazOOn
jeszcze mógłbyś napisać o myleniu hackera z 'hakierem' Grin
 
arkadiusz_18
Hakier:
(łac. hackierus) - osoba o bardzo małych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską choć do niej nie należy. Hakierzy odznaczają się średnio dobrą orientacją w forach phpBB, nieznajomością żadnego języka programowania, a także mierną znajomością windowsa, m.in. z rodziny windows xp. Dodatkowo wyrażają umijętność posługiwania się keyloggerami i trojanami...


A tak na poważnie serio to pojęcie jest bardzo często mylone i to nie jest śmieszne, niedawno czytałem jeden z topiców na optymalizacji jak człowieka, który posiada legalny katalog stron posądzono o "hakerstwo" bo w wynikach google, jakaś tam firma będąca w tym katalogu została zaindeksowana przez robota w taki sposób że wyświetlało ją razem z nazwą następnej w katalogu....Juz się procesowac chcieli. A dymu narobił niby "informatyk".

Co do hackerów jestem naprawde pełen uznania dla tego typu ludzi, mistrzowie fachu ludzie naprawde inteligentni, a czesto postrzegani jako największe zło.

Jeżeli toczymy wokół tego tematu prześle jeszcze jedną definicje :

Socjotechnika, ogół metod, środków i działań praktycznych zmierzających do wywołania pożądanych przemian w postawach lub zachowaniach społecznych, np. oddziaływanie (pozytywne lub negatywne) nauczyciela na uczniów, wpływ reklamy na jednostkowe lub społeczne zachowania konsumpcyjne.
Działania socjotechniki stanowią też jeden ze środków walki o władzę, rozwiązywania konfliktów społecznych, komunikacji społecznej itp.
Podstawowe metody socjotechniczne to np. perswazja, manipulacja, intensyfikacja lęku. Klasycznym dziełem dotyczącym zastosowania socjotechniki w sprawowaniu władzy jest dzieło N. Machiavellego Książę. W praktyce oddziaływania socjotechniczne kierowane są zarówno na emocje (strach, współczucie, miłość), jak i na intelekt (prezentacja danych statystycznych, powoływanie się na badania i autorytety naukowe).


Żródło
http://portalwied...

Kto kierował się taimi mechanizmami ?, na pewno ktoś czytał "Sztukę podstępu" Pfft
Bardzo podobają mi się ludzie nie tylko manipulujący komputerami ale także tacy co potrafia wywrzeć na kimść określoną reakcję Smile To łatwiejsze niż łamanie haseł Smile Pozdro
Edytowane przez arkadiusz_18 dnia 05.07.2006 00:01:24
 
Next_Level
hehe Pfft a czy ktoś tego nie wie? Grin
 
www.nldesign.pl
szer
Skoro taki temat założono to nikt tego nie wiedział :/
 
Gander
Jeszcze dodam to:

Słowo haker w mediach

Znaczenie słowa "haker" zostało przeinaczone w mediach. Media powszechnie używają go wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem "crackingu", a osoby łamiące te zabezpieczenia mianem "crackerów".

Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo wysokich umiejętności technicznych, można więc powiedzieć, że część crackerów stanowią hakerzy. Dotyczy to zwłaszcza łamania zabezpieczeń w oprogramowaniu, które wymaga wysokich umiejętności. Crackingiem sieciowym zajmują się jednak również osoby mające bardzo niewielkie pojęcie o komputerach. Wśród hakerów funkcjonuje wiele pogardliwych określeń takich osób, np. script kiddie (dosłownie skryptowy dzieciak - osoba łamiąca zabezpieczenia gotowym programem, nie potrafiąca jednak napisać takiego programu ani nie rozumiejąca nawet w zarysie metody jego działania). Crakerzy są zazwyczaj odrzucani przez subkulturę hakerską.

Dość rozpowszechnione zjawisko określania przez media crackerów mianem "hackerów" jest bardzo źle widziane w środowisku, i jednoznacznie identyfikowane jako poważny błąd. Sama społeczność crakerów pojawiła się na marginesie kultury hakerów i poprzez swoją działalność naraża na utratę reputacji w społeczeństwie samych hakerów. Zdarza się bowiem, że wśród crakerów znajdują się osoby, które poprzez bunt wobec polityki czy korporacji, dokonują spektakularnych akcji sabotażu jak np. przejęcie kontroli nad brytyjskim satelitą w 2004 roku, co kłóci się z etyką hakerską, która sprzeciwia się cyberprzestępczości.

W Polsce w mediach pojęcie hakera pojawiło się wcześniej niż publikacje naukowe dotyczące kultury hakerskiej, dlatego też najczęściej jest ono używane w kontekście działań nielegalnych.

Źródło: Wikipedia
 
gander.solutions
Przejdź do forum:
Created by Arox Copyright (C) 2004
Copyright (C) 2004 - 2018 Ekipa PHP-Fusion.pl