Nawigacja
PHP-Fusion 6.01.x ogólne opisanie...
Napisane przez jantom dnia 19 czerwca 2007 23:32 · 1 komentarz · 6792 czytań · · ·
Streszczenie:
... czyli próba zebrania informacji dotyczących PHP-Fusion w formie "pigułki".Na początek słów kilka...
PHP-Fusion jest systemem CMS, napisanym przy pomocy języka PHP oraz oparty o bazę danych MySQL. Zaopatrzony jest w nieskomplikowany system instalacji i czytelny panel administracyjny, na którego opanowanie laik potrzebuje zaledwie kilku chwil. Całość to kompletny zestaw aplikacji i narzędzi do budowy dowolnej wielkości serwisu internetowego, portalu czy vortalu.Gdzie mam pracować?
Fusion nie jest wybrednym systemem, jeśli chodzi o wybór środowiska, w którym przyjdzie mu działać. Oczywiście, najlepszym połączeniem dla niego jest serwer Apache 1.3x/2.x wraz z PHP (od 4.1 w górę) oraz baza MySQL. Nic się jednak nie stanie, jeśli wrzucimy PF-a na IIS czy inny serwerze http, który obsługuje PHP wraz z MySQL. Mile widzianym dodatkiem jest zainstalowana na serwerze biblioteka GD. System operacyjny? Jedynym ograniczeniem jest oprogramowanie serwerowe, a te obecnie można znaleźć w wersji na Linuxa, Unixa, Windowsa oraz MacOSa, jak i każdej z odmian w/w OS-ów. Wróćmy jednak do samego CMS-a, a dokładniej jego konsumpcji miejsca na serwerze. Domyślna instalacja PHP-Fusion zajmuje ok. 5 MB, jednakże warto mieć na serwerze min. 30 MB wolnej przestrzeni. Tak samo nie powinno się uważać 3 MB powierzchni bazy danych za zbytnią przesadę, a raczej niezbędne minimum.Skromny? Ale ile dodatków możesz dołożyć!
Firmowa instalacja nie posiada wielu dodatkowych opcji. Domyślnie mamy podstawowe systemy: newsów (z podziałem na kategorie), linków, artykułów, downloadu, galerii oraz forum – wszystko to, czego na samym początku potrzeba. Wraz z rozwojem systemu, użytkownicy tworzą rozbudowane wersje każdego z w/w modułów, bardzo często w formie dodatkowych wtyczek (zwanych tu Infusions), które następnie są umieszczane na którymś z Supportów Modów. Wtyczki są tworzone przez licznych entuzjastów, o różnym poziomie doświadczenia, co czasami potrafi sprawić niemałe problemy – stosunkowo prosto jest znaleźć wtyczkę, która praktycznie straciła wsparcie swojego twórcy. Kolejną bolączką, z którą ostatnio zmagały się oficjalne Supporty, było bezpieczeństwo dodatków (a właściwie jego niedostateczny poziom w przypadku niektórych popularnych Infusionów). Nieskomplikowany system skórek (zwanych tu Themsami) pozwala na szybką zmianę wyglądu strony – dobranie odpowiedniego designu spośród 500 darmowych (liczba ta stale rośnie), czy napisanie własnego, nie powinno sprawić większego problemu.Podaj dłoń! A może nogę?
Współpraca z innymi aplikacjami nie jest mocną stroną Fusiona. Obok wbudowanych w system modułów edytora TinyMCE, PHPMailera oraz HTTPDownload, ma on ogólnodostępne pomosty umożliwiające współdziałanie z popularnymi systemami for, tj. Simple Machine Forum i phpBB2 (również w wersji by przemo), galerią Coppermine Photo Gallery, systemem wiki DokuWiki i... właściwie to wszystko. Jednakże społeczność OpenSource potrafi zaskakiwać, więc kto wie, co przyniesie przyszłość.Mam doskonałe referencje, usługiwałem brytyjskiej królowej...
PHP-Fusion z prawidłową prezencją nie jest na bakier. Napisany w PHP4, zgodny z HTML 4.01 Transitional oraz CSS 2.1 – może nie jest to szczyt marzeń, ale pozwala na bezstresową pracę. Dla tych, co nie lubią ganiać za najnowszymi standardami, jest jak znalazłDura lex, sed lex.
W przypadku Fusiona zapisy prawne nie są wielkim utrudnieniem. Jak większość otwartych CMS-ów, opublikowany jest na licencji GNU/GPL v2. Jedyną prośbą autorów systemu, jest pozostawienie w stopce informacji typu „Powered by PHP-Fusion” lub podobnej, wraz z linkiem do oficjalnego Supportu – bardzo często jest ona furtką do uzyskania pomocy od społeczności użytkowników. Powodem tego były liczne przypadki plagiatów.Gdy nie wiesz, co robić...
Szukasz pomocy i nie wiesz gdzie? Oczywiście na supporcie – polskie wsparcie dla PHP-Fusion ( www.php-fusion.pl ) jest 3. co do wielkości na świecie (po niemieckim i głównym, czyli angielskim). Posiada on rozbudowane forum, na którym można znaleźć rozwiązanie dla większości problemów przeciętnego użytkownika. Wsparcia należy też szukać w artykułach, gdzie znajdują się przydatne w codziennym użytkowaniu poradniki czy podstawowa dokumentacja. Nie można też zapominać o Laboratorium MOD-ułów ( mods.php-fusion.pl ), należącego do czołówki największych stron tego typu na świecie, w downloadzie którego można znaleźć dziesiątki wtyczek, paneli czy modyfikacji, jak i skórek dla naszego CMS.Trójkę wybierz panie, trójkę!
Czyli czas na subiektywny przegląd po stronach opartych o PHP-Fusion.http://www.freepedia.pl/ | http://www.php-fusion.it/ | http://www.phpfusion-themes.com/ |
Komentarze
#1 |
Milka
dnia 20 czerwca 2007 20:38
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?